Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby poświecić swój czas dla pracy w hospicyjnym wolontariacie.
Pojęcie wolontariatu
WOLONTARIAT – to dobrowolne, bezpłatne, świadome działanie na rzecz innych wykraczające poza związki rodzinno-przyjacielskie. W 2002 r. powstało koło Hospicyjno- Charytatywne, które swą działalność opiera na zasadach wolontariatu.
Regulamin Wolontariatu Hospicjum im Świętego Jana z Dukli
- Wolontariusz pracuje charytatywnie, tzn. za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia, nie bierze opłat od chorych i ich rodzin.
- Wolontariusz wykonujący czynności przy pacjencie musi być osobą pełnoletnią.
- Osoby niepełnoletnie (skończony 16 rok życia), które zostały włączone do grona wolontariatu muszą okazać odpowiednią Zgodę rodziców lub prawnych opiekunów
- Wolontariusz nie może wykonywać zabiegów wymagających uprawnień lekarskich i pielęgniarskich.
- Wolontariusz może wykonywać następujące czynności: rozmowa z chorym, dbanie o porządek w otoczeniu pacjenta, wspólna modlitwa, spacery oraz wszelkie czynności zlecone przez pracowników obsługi.
- Na terenie hospicjum obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów oraz spożywania napojów alkoholowych i innych używek.
- Wolontariusz wykonuje czynności na zlecenie i w porozumieniu z personelem dyżurującym.
- Wolontariusza obowiązuje tajemnica służbowa.
- Wolontariusz nie absorbuje chorego i jego rodziny swoimi osobistymi sprawami.
- Wolontariusz wszelkie potrzeby chorego lub rodziny zgłasza personelowi medycznemu Hospicjum, psychologowi Hospicjum lub Zarządzającemu wolontariatem medycznym.
- Wolontariusz ma obowiązek nosić identyfikator oraz zaznaczać swoją obecność w dzienniku wolontariuszy.
- Wolontariusz ma prawo do odmowy wykonania czynności zleconej przez przełożonego, w to miejsce otrzymuje inne zadanie.
- Wolontariusz stara się uczestniczyć w zwoływanych spotkaniach wolontariuszy Hospicjum.
Przepisy prawne
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Z 2003 r. Nr 96, poz. 873) po raz pierwszy zdefiniowała pojęcie wolontariusza oraz określiła zasady wykonywania przez niego świadczeń i reguły korzystania z tych świadczeń. Poza ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, kwestie dotyczące wolontariatu regulują następujące akty prawne:
1. ustawa o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 roku (Dz.U. z 1998 Nr 64, poz. 414 ze zm.);
2. ustawa o Zakładach Opieki Zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 roku (Dz.U. Nr 91, poz.408);
3. rozporządzenie MPiPS (ministra pracy i polityki społecznej) z dnia 13 stycznia 1999 roku w sprawie zlecania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizacjom pozarządowym oraz jednostkom samorządu terytorialnego zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej;
4. rozporządzenie MPiPS z dnia 1 września 2002 w sprawie zasad, na których wolontariusze mogą podjąć pracę w placówkach opiekuńczo – wychowawczych udzielających pomocy dzieciom częściowo lub całkowicie pozbawionym rodziców (Dz.U. nr 80, poz. 900);
5. rozporządzenie MPIPS z dnia 30 czerwca 2000r w sprawie szczegółowych zasad i form współdziałania administracji publicznej z innymi podmiotami oraz wzorów ofert, umów i sprawozdań z realizacji zadań pomocy społecznej;
6. rozporządzenie MENiS z dnia 11 grudnia 2002 w sprawie szczególnych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym w publicznych poradniach specjalistycznych (Dz.U. z 2003r. Nr 5, poz. 46).
Materiały źródłowe www.wolontariat.org.pl
Struktury organizacyjne
W ramach Koła funkcjonuje Wolontariat Akcyjny -Młodzieżowy, który tworzą Szkolne Koła Charytatywne, powołane w krośnieńskich szkołach szczebla gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego, a także w Wyższej Szkole Zawodowej i Studium Animatorów Kultury i Bibliotekoznawstwa. Pracami, ich kierują nauczyciele, którzy pełnią rolę koordynatorów. Od 2010 r., szkoły szczebla gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego wchodzą w struktury wolontariatu miejskiego „Krosnoludki”.
WOLONTARIAT AKCYJNY- 50 +- to osoby pracujące, emeryci, renciści i bezrobotni. Celem wolontariatu akcyjnego do 2011 r. ( do czasu otwarcia) była pomoc w zdobywaniu środków finansowych na remont budynku pod przyszłe hospicjum. Aktualnie pomoc w funkcjonowaniu obiektu.
WOLONTARIAT MEDYCZNY ( HOSPICYJNY)-osoby dorosłe, młodzież niepełnoletnia ( za zgodą rodziców lub opiekunów) po pozytywnej rekrutacji i odbyciu specjalistycznego szkolenia. Celem wolontariatu medycznego, jest opieka pielęgnacyjna nad chorymi pod nadzorem personelu medycznego.
Tematy i terminy szkoleń będą podawana i organizowane w zależności od potrzeb Hospicjum.
Z Kołem współpracowały osoby z Zakładu Karnego w Warzycach, także na zasadzie wolontariatu akcyjnego. Ta forma jest nam szczególnie bliska, to swoista forma resocjalizacji. Mamy nadzieję na jej kontynuację, nie tylko w dotychczasowej formie
(prace fizyczne), ale także przy łóżku chorego.
Zostań wolontariuszem
Serdecznie zapraszamy, do pomocy w charakterze wolontariuszy, osoby dorosłe oraz młodzież pragnące pomagać chorym przebywającym w naszym hospicjum.
Bliższe informacje u p. Anny (tel. 600 244 539)
Jeśli masz wolny czas, wielkie serce i otwarte dłonie
PRZYJDŹ, CZEKAMY !
Szkolenia
Nasi wolontariusze uczestniczyli w szkoleniu na koordynatorów wolontariatu hospicyjnego w trzy letnim projekcie 2007-2009 r. na rzecz wolontariatu hospicyjnego zorganizowanego przez Fundację Hospicyjną we współpracy z fundacją PZU. W szkoleniach brały udział T. Szydło, Z. Szydłowska, W. Jankowska. Zakres szkolenia :
1. Medycyna i opieka paliatywna oraz zagadnienia dotyczące wolontariatu medycznego.
2. Tworzenie struktur wolontariatu szkolnego, szkolenie wolontariuszy pracujących w centrum wolontariatu.
3. Wolontariat 50 +
Koło hospicyjno-charytatywne organizowało szkolenia z zakresu opieki paliatywno- hospicyjnej wolontariatu akcyjnego, przepisów prawnych dotyczących wolontariatu hospicyjnego. Wykładowcami byli:. mgr. Błażejowska- Kopiczak- przewodnicząca OJPP, J. Czerwińska -mgr. pielęgniarstwa, Zuzak Stanisław- psychoterapeuta. Szkolenie zorganizowała nasza wolontariuszka Ewa Wojtaszewska.
Trzech pedagogów tj. Anna Pudło- Miejski Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich olimpijczyków, Ewa Zajdel-Liceum Plastyczne im. Brzostowskiego, Zbigniew Suchodolski – II LO w Krośnie napisali konspekt pt. „ Jak rozmawiać na trudne tematy hospicyjne”.
Szczególną formą szkoleń jest przekaz multimedialny, prezentowany w krośnieńskich szkołach przez W. Jankowską. Przybliża ona młodzieży ideę hospicyjną i ruchu wolontaryjnego oraz prezentuje nasze osiągnięcia w dziedzinie organizacji wolontariatu. Zachęca do zostania wolontariuszem. Aktualnie przekaz ten prezentowany jest przez W. Jankowską w szkołach powiatu krośnieńskiego i odbywa się już w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum.
Nagrody
1. Świadectwo wolontariusza określające czas i rodzaj pracy świadczonej na rzecz hospicjum.
2. Dyplomy, podziękowania wręczane na koncertach lub innych uroczystościach
Gala wolontariatu
Pierwsza odbyła się w 2009 roku w Sali RCKP dla wszystkich ludzi dobrej woli. W koncercie wystąpiła najmłodsza w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna stworzona z najwybitniejszych absolwentów europejskich szkół muzycznych. ORKIESTRA AKADEMII BETHOVENOWSKIEJ powstała dzięki zaangażowaniu p. Elżbiety Pendereckiej. Podziękowania i dyplomy wręczał prezydent Piotr Przytocki i dyrektor ks. Marek Zarzyczny.
Druga gala odbyła się w 2010 roku w sali widowiskowej RCKP wraz z podziękowaniem dla wszystkich darczyńców i wolontariuszy. Pierwsza część koncertu Fryderyk CHOPIN Wariacje B-dur n/t La ci darem la mano W.A. Mozarta op.2 na fortepian i orkiestrę, Fryderyk CHOPIN Fantazja A-dur na tematy polskie op.13 na fortepian i orkiestrę, Fryderyk CHOPIN Rondo a la Krakowiak F-dur op.14 na fortepian i orkiestrę, Fryderyk CHOPIN Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22 na fortepian i orkiestrę
Wystąpili:
Olena Ałyvayeva, Ukraina
Anna Stempin-Jasnowska, Polska
Marta Kuzij, Ukraina
Miho Kurihara, Japonia
Ukraińsko-słowacko-polska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Igora Pylatiuka
Chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku
Orkiestra Studencka Akademii Muzycznej we Lwowie pod dyrekcją Igora Pylatiuka.
Trzecia gala odbyła się w 2011 roku w Sali widowiskowej RCKP z udziałem aktorki Anny Dereszowskiej z zespołem Machina del Tango. W programie artystka wykonała utwory Jak za dawnych lat – Henryk Wars , W małym kinie – Władysław Szpilman, Moriro in Buenos Aires – Astor Piazzolla , Tango Tendresse – Jerzy Satanowski/Agnieszka Osiecka, To tylko tango – MAANAM, Fryderyk Chopin – Preludium Zabawa podmiejska – Jerzy Miller/Andrzej Korzyński, Nie odchodź ode mnie – Artur Golda, Ostatnia niedziela -Jerzy Petersburski/Zenon Friedwald, Tango milonga – Jerzy Petersburski, La Cumparsita – Gerardo Matos Rodríguez, Che Tango Che – Astor Piazzolla, Tango andrusowskie – Jerzy Petersburski, Tango rzeź – Urszula Borkowska/Bartłomiej Magdziarz, Libertango – Astor Piazzolla.
Statuetki
Caritas Archidiecezji Przemyskiej organizuje w niedzielę Miłosierdzia Bożego co roku spotkania, na których nagradza statuetką Dobrego Pasterza osoby w dowód uznania za oddanie na rzecz potrzebujących z terenu naszej Archidiecezji. Tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano w 2007 roku Zofię Szydłowską a w 2010 Romanę Braun. W 2010 został nagrodzony wyróżnieniem Ubi Caritas przyznawanym przez Caritas Polska za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych ks. dyrektor Marek Zarzyczny
Wycieczki i pielgrzymki
W 2004 roku wolontariusze brali udział w pielgrzymce do Matki Boskiej Ostrobramskiej i miejsc pamięci historyczno-narodowych na Litwie i Białorusi. Oglądaliśmy w kościele Świętego Ducha w Wilnie pierwotny obraz Jezusa Miłosiernego. Odwiedziliśmy miejsca związane z życiem naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza: Nowogródek i okolice, Niemen, Świteź, Grodno, a także Troki – dawny zamek. Noclegi przygotowały nam polskie rodziny z Brzozówki na Białorusi.
Dziesięcioosobowa młodych wolontariuszy gościła na planie najpopularniejszego serialu „M jak miłość”. Wyjazd do Warszawy był wspaniałą atrakcja dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy Koła Hospicyjnego w Krośnie. Dzięki przychylności telewizyjnej „dwójki” i producenta serialu, młodzież cały dzień obserwowała pracę aktorów i ekipy „M jak miłość”. Krośnieńscy wolontariusze mieli także niebywałą okazję statystowania w kilku scenach z udziałem Katarzyny Cichopek i Marcina Mroczka. Wsparcie organizacyjne otrzymaliśmy z Urzędu Miasta.
25 marca 2010 roku czternastoosobowa grupa wolontariuszy z Koła odwiedziła Pałac Prezydencki w Warszawie. Młodzi spotkali się z Pierwszą damą p. prezydentową Marią Kaczyńską. Spotkanie i rozmowy przy torcie przygotowanym specjalnie na tę okoliczność przez znana firmę cukierniczą „Santos” trwały niemal godzinę. Pani prezydentowa ujęła wszystkich swoją serdecznością i ciepłem. Wolontariusze odwiedzili także Sejm i Senat, modlili się nad grobem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na zakończenie dnia została odprawiona Msza św. w Katedrze Polowej.